当前位置:首页 >> 初二英语 >>

Chapter 9 case


Name: Thi Diem Thu, Le Chapter 9 Case: STOCK VALUATION AT RAGAN ENGINES 1. The company is equally owned by Carrington and Genevieve. The original agreement between the siblings gave each 150,000 shares of stock. ? There are 300,000 shares outstanding Last year, Ragan paid a dividend to Carrington and Genevieve of $320,000 each ? total dividend paid is $640,000 Total earnings = 300,000($5.08) = $1,524,000 ?Payout ratio = $640,000/$1,524,000 = 0.4199 or 41.99% ?Retention ratio = 1 – 0.4199 = 0.5801 or 58.01% ? The company’s growth rate is:g = ROE ×b = 0.25(0.5801) = 0.145 or 14.5% ?Total equity value = D1 / (R – g)= $640,000(1.145) / (0.20 – 0.145)= $13,326,938 ?Value per share = $13,326,968 / 300,000= $44.42 Nautilus Marine Engines’s negative earnings per share (EPS) were the result of an accounting write- off last year. Without the write-off, EPS for the company would have been $1.97, so we need to recalculate the EPS ?Industry EPS = ($1.09 + 1.16 + 1.97) / 3 = $1.41 ?Industry payout ratio = $0.41/$1.41 = 0.2891 or 28.91% ?Industry retention ratio = 1 – 0.2891 = 0.7109 or 71.09% ?Industry growth rateg= 0.13(0.7109) =0.0924 or 9.24% Dan believes that Ragan’s technological advantage will last only for the next five years. After that period, the company’s growth will likely slow to the industry average. So, the total dividend for the next six years is: D1 = $640,000.00(1.145) = $732,808.40 D2 = $732,808.40(1.145) = $839,075.23 D3 = $839,075.23(1.145) = $960,752.15 D4 = $960,752.15(1.145) = $1,100,073.82 D5 = $1,100,073.82(1.145) = $1,259,598.97 D6 = $1,259,598.97(1.0924) = $1,376,007.40 Stock value in Year 5 = $1,376,007.40 / (0.17 – 0.0924) = $17,735,953.67 Value of stock today = $732,808.40/1.17 + $839,075.23/1.172 + $960,752.15/1.173 + $1,100,073.82/1.174 + ($1,259,598.97 + $17,735,853.67) / 1.175 = $11,090,291.00 Value per share of the stock today = $11,090,291 / 300,000= $36.97 3.Industry PE = $16.91 / $1.41 = 12.02 Ragan’s PE ratio using original assumptions = $44.42 / $5.08 = 8.74 Ragan’s PE ratio under Dan’s assumptions = $36.97 / $5.08 = 7.28

2.

As we can see that Ragan’s PE ratio is lower than the industry average PE ratio. One reason may be because the company paid out too much dividends compared to the industry. 4. Assume the company’s growth rate declines to the industry average after five years, so we also assume that the rate of return is the industry average required return, which is R = 17% Total earnings = 2(150,000 shares)($5.08)= $1,524,000 From question 2, we have the value of stock is $11,090,291 ?Percentage of value not attributable to growth opportunities =
$8,964,705.88 ($1,524,000 / 0.17) = $11,090,291 $11,090,291

=

0.8083 ?Percentage of value attributable to growth opportunities = 1 – 0.8083 = 0.1917 or 19.17% 5. We have the growth rate as following: g = ROE × b = 0.0924 -->ROE = 0.0924/0.5801 = 0.1593 or 15.93% 6. The steps that Carrington and Genevieve can take to try and increase the price of the stock is that they should not take too much dividends. They are major stockholders and took 320,000 as dividends, this amount is nearly half of the earnings last year. Therefore, the company should retain more earnings to invest in some promising projects or opportunities. However, this strategy may not work and the price of stock will not increase if the investments fail and lead to lower profit.


相关文章:
第9章-面向对象需求分析_图文.ppt
chapter_9 20 UML中的5类图形 静态图 Use Case Use Case Diagrams Diagrams 用例图 State State Diagrams Diagrams 类图 /对象图 交互图 Use Case Use Case ...
Chapter 9: Psycholinguistics.doc
58. What is the safe conclusion from Genie's case? 59. How are language and thought related to each other? Chapter 9 Psycholinguistics I. Decide ...
商务交际英语chapter9-Communicating with Customers.ppt
English & Communication for Colleges 商务交际英语(下) Chapter 9 Communicating with Customers 与顾客沟通 Case 9: Customer Service at a Minimum 基本的顾客...
Chapter9 模拟集成电路设计_图文.pdf
Chapter 9 Figure 16 9.3.8 Input referred noise: general case Chapter 9 Figure 17 9.4 Noise analysis example Current noise sources are used for R1 and...
leadership chapter9-13.doc
leadership chapter9-13 - UNDERSTANDING LEADERSHIP DISCUSSION QUESTIONS, ACTIVITIES AND CASE STUDI...
商务英语函电Chapter 9_图文.ppt
CHAPTER 9 INSURANCE 普通高等教育十一五国家级规划教材 Structure ?Business knowledge ?The Study of Letters ? Case CHAPTER 9 INSURANCE 普通高等教育十一五国家级...
Chapter 9现代语言学.doc
Chapter 9现代语言学 - 现代语言学自学考试是课本的一个总结帮助大家更好的学习... Chapter 9现代语言学_英语考试_外语学习...The case of Phineas Gage 盖奇案例 ...
自考英语语言学Chapter 9 Psycholinguistics.doc
Chapter 9 Psycholinguistics 心理语言学 一、本章纲要 Chapter 9 Psycholinguistics 1. The biological foundations of language 1.1 The case of Phineas Gage 1....
chapter9测试.doc
chapter9测试_初三英语_英语_初中教育_教育专区。深圳牛津英语练习题 ...case ( ) 14.--- Can you tell me the meaning of the sentence "He ...
数据库技术-Chapter9 Concurrency Control_图文.ppt
Sc is “equivalent” to a serial schedule (in this case T1,T2) 2014-1-9 Chapter9 15 第九章 并发控制 ? 串行调度和可串行化调度 ? 冲突可串行性 ?...
Chapter 9_1401010_图文.ppt
CHAPTER 9 Economic Growth II 19 A Case S
F4-chapter 9_图文.pdf
Slide 23 Chapter 9 Agency law Case Summa
MIS chapter 9_图文.pdf
University of Jinan Chapter 9: Outline of this chapter Case Study: The Boston Public Library Goes Wireless Section 9.1: The Wireless Computing Landscape The...
商务交际英语chapter9_图文.ppt
商务交际英语chapter9 - 电大商务交际英语(下)教学辅导... (下) Chapter 9 Communicating with Customers 与顾客沟通 Case 9: Customer Service at a Minimum 基本...
Specimen for Chapter 9 Claims & Adjustments).doc
Specimen for Chapter 9 Claims & Adjustments)_专业资料。好 Specimen Letters for Chapter 9 Claims and Adjustment Case Study 1 (Indirect Approach) Dear Mr....
Chapter9baltagi面板习题.pdf
Chapter9baltagi面板习题 - 9 Unbalanced Panel Data Models 9.1 (a) For the case of two cross-sections, ...
经管中宏Chapter 9_830603519_图文.ppt
CHAPTER 9 Economic Growth II 25 A Case S
国际财务管理课后习题答案chapter 9.doc
国际财务管理课后习题答案chapter 9_管理学_高等教育_教育专区。CHAPTER 9 ...IM-5 MINI CASE: ECONOMIC EXPOSURE OF ALBION COMPUTERS PLC Consider Case 3...
9 经济波动导论_图文.pdf
企业索 要更高的价格来弥补相应增加的成本 (有利的 供给冲击降低成本和价格) CHAPTER 9 Introduction to Economic Fluctuations slide 22 CASE STUDY: The 1970s ...
Chapter 9 Management of Economic Exposure_图文.ppt
Chapter 9 Management of Economic Exposure_经济学_高等教育_教育专区。Management...Example (continued) In case two, the local currency price of the asset ...
更多相关标签: